Tesla T254

TESLA n. p. Kolín, 1949/50

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmu DV, SV a KV, osazený elektronkami 2x UCH21, UBL21, UY11, s universálním napájením. Kulatý buzený reproduktor s buzením zapojeným paralelně ke zdroji, bakelitová skříň, skleněná stupnice, papírová zadní stěna.

Jedná se o přístroj postavený ze zbytků po výrobě rádia Telefunken 2B54GWK, resp. Siemens 11GW. Nově jsou použity loktalové elektronky místo kovových, jinak je konstrukce úplně stejná. Starší kusy mají loktalové patice podloženy hliníkovými kroužky a osazeny do původních otvorů v šasi, u novějších už je šasi upraveno. Některé kusy mají šasi černě lakováno. Dále se ve stejné skříni prodávala stavebnice Super 254E, ktera je však osazena jiným šasi s elektronkami s paralelním žhavením a magiokem a někdy mívá dřevěnou skříň stejného vzhledu.

Rádio jsem získal na podzim 2015 od zlínského radioklubu. Chyběly elektronky, zadní stěna a knoflík přepínače rozsahů a byl nepůvodní brokát a zbývající knoflíky. Na skříni není bíle nalakovaná ozdobná linka, po barvě není ani stopy, tak jsem to nechal tak. Oba asfaltové elektrolyty byly vyměněny za šroubovací. Renovace spočívala ve vyčištění, zafixování praskliny skříně, výměně brokátu za jiný, který se trochu podobá originálu, a výměně vazebního a odrušovacího svitku. Odrušovací už byl nepůvodní. Původní sdružený odpor byl naštěstí dobrý. Také bylo nutno vystředit zadřený reproduktor. Po těchto zásazích rádio pěkně funguje, citlivost i přednes jsou dobré, slaďování nebylo potřeba. Potěšila mě nízká hladina brumu.

V prosinci 2016 jsem od Jakuba Střílky získal jinou nepoškozenou skříň, původně od stavebnice Super 254E, a vyměnil ji za původní prasklou. Nová skříň je hnědě mramorovaná. Nalakoval jsem na ní bílou linku, vzhledu to velmi prospělo, ale nejsem si jistý, jestli na skříni byla i z výroby. Také jsem spravil brokát, který jsem předtím špatně nalepil.