RFT Stradivari 3

VEB Stern-Radio Rochlitz, NDR, 1959/60

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech VKV OIRT, DV, SV, KV 15 - 51 m rozdělených do tří podrozsahů a pro reprodukci z gramofonu či magnetofonu, osazený elektronkami ECC85, ECH81, 2x EF89, EBF89, EABC80, ECC83, 2x EL84, EM80, EZ81, pro napájení ze střídavé sítě. Devět laděných obvodů pro příjem na AM, natáčecí feritová anténa pro SV a DV s vypínačem, vf předzesilovač, přepínatelná šířka pásma, jednoduché AVC. Pro příjem FM je v rádiu vestavěný dipól, přístroj je vybaven jedenácti laděnými obvody a automatickým potlačením šumu se spínací diodou. Nf část s tříbodovou fysiologickou regulací hlasitosti, tónovými clonami na basy a výšky, obvodem zpětné vazby se čtyřmi tónovými rejstříky (řeč, bas, orchestr, jazz), dvojčinným koncovým stupněm a čtyřmi reproduktory s plastickou reprodukcí - širokopásmový oválný, kulatý výškový a po stranách skříně dva středové. Tlačítko 3D ve vypnuté poloze odpojí všechny reproduktory kromě hlavního oválného. Tlačítko "řeč" vyřadí reprodukci basů, "orchestr" dává dynamický zvuk, "jazz" zvýrazňuje výšky a "bas" basy. Tlačítka nejsou mechanicky propojena, lze jich stisknout více najednou. Dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní stěna.

Rádio se dělalo ve více vzhledových provedeních, s kulatou či hranatou skříní, starší kusy mají černou stupnici s ozdobnými linkami. Byla z něj odvozeno i stojanové gramorádio s oddělenými reproduktory. Řada východoněmeckých rádií Stradivari začala už v první půlce 50. let, poslední typ Stradivari 4 je stereofonní a je vybaven automatickým laděním a kabelovým dálkovým ovládáním.

Rádio jsem dostal na opravu v létě 2022. Dostal jsem hned dva kusy, jeden s dobrým šasi, ale olezlou skříní, a druhý s krásnou skříní, ale všelijak upravovaným šasi. Někdo z něj měl potřebu vykuchat feritovou anténu a rádio upravit, aby hrálo i bez ní, dále bylo připečené síťové trafo. Rádia jsem tedy pokřížil a dobré šasi dal do hezké skříně. Bylo potřeba vyměnit všechny papírové svitky, jinak přístroj žádnými elektrickými ani mechanickými vadami netrpěl. FM část jsem sladil, oproti tesláckým rádiím mi přijde mezifrekvenční část a hlavně detektor trochu tupý. Jádra cívek jsou šroubovací s šestihrannou hlavou, každé druhé je v krytu filtru dost utopeno, takže bez plastového slaďovacího klíče se neobejdeme. Jádra nejsou moc dobře jištěna proti pohybu. Z VKV vstupní jednotky jsem odstranil přídavné kondenzátory, které posouvaly vstupní rozsah do pásma OIRT. Pak bylo možno jednotku snadno naladit na CCIR pásmo. Povedlo se mi nastavit příjímaný rozsah na 96 - 108 MHz. Citlivost je celkem dobrá, ale přeladěná Variace nebo Echo mi přijdou lepší. Na AM rozsahy jsem nesahal, díky vf předzesilovači je rádio dost citlivé a odolné proti rušení, zejména na KV je příjem velmi kvalitní. Nízkofrekvenční část pracuje tak, jak by člověk od takového rádia očekával, tónové korekce a rejstříky fungují dost výrazně, výborná je účinná fysiologická regulace hlasitosti, velký reproduktor zajišťuje mohutné hloubky.