Telegrafia C420 Liberátor

Telegrafia a. s. Pardubice, 1945/46

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, 2x KV a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami ECH21, 2x EF22, EBL1, EM11, AZ11, pro napájení ze střídavé sítě. Dva odlaďovače v anténním obvodu, plynule proměnná šířka pásma změnou vazby mezi obvody prvního mf filtru, třídiodová detekce využívající brzdicí mřížku mezifrekvenčního zesilovače, elektronový indikátor vyladění, fysiologická regulace hlasitosti s dvojitým potenciometrem, plynule řízená tónová clona, přepínač hudba-řeč, vypínatelný útlumový odpor ve vstupním obvodu. Dynamický kulatý reproduktor s permanentním magnetem, přípojka pro další reproduktor s velkou impedancí, který může pracovat současně s vlastním reproduktorem nebo zvlášť. Dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová matnice, zadní a spodní stěna.

Radiopřijímač byl vyvinut již za války, ale do výroby se dostal až po ní. Vzhledově připomíná zmenšenou Teslu Klasik nebo Kongres, které jsou konstrukčně docela podobné, např. zapojením nf části. Liberátor má méně promyšlenou mechanickou konstrukci. Zdroj je ve skříni uchycen zvlášť, výstupní trafo je upevněno na reproduktoru, náhon stupnice je řešen bowdenem s rozpěrnou tyčí. Bowden snadno spadne z bubnu ladicího kondenzátoru a pro opravu náhonu je nutno šasi vytáhnout ze skříně a bowden seřídit, aby bylo lanko napnuté. Potenciometr hlasitosti není součástí šasi, ale je upevněn ke skříni. Oproti tomu šasi Klasiku je kompaktní celek, na který jsou upevněny všechny součásti kromě reproduktoru a stupnice.

Rádio jsem získal v červenci 2015 od Cyrila Zubalíka. Je ve velmi zachovalém stavu, skříň má pěkný lak, což je celkem vzácnost, pouze je trošku prožraná červotočem. Byl spadlý náhon stupnice. V rádiu se už někdo vrtal, síťový transformátor je buď nepůvodní nebo převinutý, bohužel žhavicí vinutí dává jen 4 V. Přivinul jsem dalších devět závitů zvonkovým drátem a nyní je už žhavicí napětí v pořádku. Také byla vyměněna část svitků. Zbývající svitky byly ve výborném stavu, vyměněny preventivně jen vazební a odrušovací z primáru trafa na kostru. Také odpory jsou téměř všechny původní a dobré. Filtrační elektrolyty byly už vyměněny, katodový byl původní, ale vadný. Po důkladném vyčištění, odmaštění pohyblivých částí a sestavení bylo rádio funkční. Provedl jsem sladění, bohužel se ukázalo, že kapacitní trimry ve vf obvodech jsou všechny vadné, což se už někdo pokoušel řešit připojováním pevných kondenzátorů paralelně. V Klasiku jsou už naštěstí použité dokonalejší hrníčkové trimry. Také slídové kondenzátory v mf filtrech měly sníženou kapacitu. MF část se povedlo sladit, ale vstupní část a oscilátor fungujou správně jen na části pásma. Tam má rádio i slušnou citlivost.

Rádio jsem z nedostatku místa dal Slávkovi.