Tesla 532A Echo

TESLA n. p. Bratislava, 1960/64

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV, VKV OIRT a pro reprodukci z gramofonu a magnetofonu, osazený elektronkami ECC85, ECH81, EBF89, EABC80, EL84, EM84, pro napájení ze střídavé sítě. Selenový usměrňovač, elektronový indikátor vyladění, odbručovací vinutí na výstupním transformátoru, tři dynamické reproduktory, nf zpětná vazba kombinovaná s tónovým rejstříkem, tónové korekce, omezovač šumu na VKV, natáčecí feritová anténa s prosvětleným ukazatelem, náhražkový dipól na VKV uvnitř skříně, vstup pro drátovou anténu, uzemnění a VKV dipól, přepínač umožňující použít VKV dipól jako náhražkovou anténu pro AM pásma, spínač FERRIT pro odpojení drátové antény. Tónové rejstříky - tlačítko REČ odpojí potenciometr basů a tak je potlačí, BAS úpravou zapojení zpětné vazby zdůrazní basy, ORCH pouze vyřadí ostatní tlačítka. Mechanické přepínání náhonu ladění pro VKV a AM pásma podle zvoleného rozsahu. Dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní a spodní stěna, tahokovové mřížky přes boční výškové reproduktory.

Šasi rádia bylo použito také v gramorádiu 1009A Barcalora a Supraphon LE680. Skříň se vyráběla v různých provedeních laku (čirý, čirý s tmavými lemy hran, černý). První série má ukazatele nastavení potenciometrů tónových korekcí, plastový nápis ECHO na ozvučnici a TESLA na stupnici, desku plošných spojů z cuprextitu a keramické patice elektronek. U pozdějších sérií postupně odpadají indikátory korekcí, stupnice má trochu jiný design a je na ní použitá bílá barva místo zlaté, nápis ECHO se přesouvá na stupnici místo nápisu TESLA, DPS je z cuprexkartu, patice jsou bakelitové a jsou použity modernější reproduktory. U novějšího provedení šasi jsou dva otvory na potenciometr vedle hřídele ladění a hlasitosti. Otvor u ladění je využit v rádiu Echo Stereo, kde je v něm osazen potenciometr balance, ale otvor u potenciometru hlasitosti není využitý ani tam. Echo Stereo se dále liší použitím koncových elektronek ECL82, jinou reprosoustavou, silnějším síťovým trafem a dvěma paralelně zapojenými usměrňovači. Echo Stereo je určeno jen pro stereofonní reprodukci z gramofonu, nemá stereodekodér pro VKV příjem.

První Echo jsem získal v roce 2013 od Milana Línka. Chybí oba výškové reproduktory, jeden malý knoflík a zadní stěna, je rozebraný přepínač tónových rejstříků a chybí v něm některé části. Renovaci jsem se snažil provést co nejdůkladněji, neboť bych chtěl mít rádio co nejlépe fungující. Vyměnil jsem proto všechny svitky, většina z nich byla popraskaná, vazební byl zcela nepoužitelný. Dále jsem vyčistil potenciometry tónových korekcí, které byly zoxidované a neměly vůbec kontakt. To samé přepínač feritové antény. Přepínače tónových rejstříků chybí a je to trvale zapojeno tak, jako by bylo stisknuto tlačítko BAS. Přepínače pásem jsou taky docela zoxidované. Mechanické části byly většinou zatuhlé, po promazání fungují. Patice žárovky ukazatele feritové antény byla rozpadlá. Elektricky bylo rádio jinak v pořádku, po naformování hned hrálo, ale je rozladěné jak na AM, tak na VKV. Zatím jsem jej nesladil. VKV bych chtěl po sladění mezifrekvence přeladit na pásmo CCIR. Rádio hraje docela slušně i s jedním reproduktorem, přednesu prospívá velká skříň. Po mechanické stránce bylo nutno přelakovat indikátory tónových korekcí, oprýskala z nich bílá barva. Renovace není zdaleka dokončená, musím sehnat chybějící díly a rádio sladit.


Před Vánocemi 2013 jsem od pana Pašky náhodou získal další kus ve stejném provedení, pouze DPS je z cuprextitu, naopak patice jsou bakelitové, také je trochu jiné provedení laku. Protože toto rádio bylo na rozdíl od mého sbírkového kusu kompletní, přenechal jsem sbírkový kus Michalovi Kasalovi a pustil jsem se do renovace nového úlovku. Nový kus byl v poněkud horším stavu, především se do něj podívaly myšky a zlikvidovaly lankové náhony, které jsem podle servisního návodu obnovil. Bylo nutno vyrobit chybějící stupnicový ukazatel pro VKV, použil jsem velkou svorku na papír v červené bužírce. Šasi bylo nezbytné vzít sprchou. Ladicí kondík šel ztuha, tak jsem jej rozebral, seřídil a namazal. Malé knoflíky měly rozpraskanou část pro upevnění na hřídel, což je u těchto přístrojů notorická závada, neboť knoflíky na hřídeli při nedostatečném utažení prokluzují, ale při přetažení prasknou. Slepil jsem je epoxidem, chybějící úlomky jsem taky odlil z epoxidu. Gumová izolace na drátech v primární části byla zcela zpuchřelá, tak je bylo nutné vyměnit. Nějaký kutil už dříve vyměnil filtrační elyt za typ s centrální maticí. Síťová šňůra byla měněná za silnější dvoulinku s trojpólovou zástrčkou, vyměnil jsem to za originální flexošňůru. Opět jsem vyměnil všechny svitky, při formování se navíc začalo ozývat sršení z jednoho slídového kondenzátoru v oscilátoru, tak jsem radši vyměnil i všechny tyto kondenzátory. Opět bylo nezbytné rozebrat kontaktní sadu tónových rejstříků a potenciometry tónových korekcí a odstranit z nich oxidaci. Pak bylo možno rádio zapnout, ale nf část se chovala jako blokovací oscilátor s frekvencí asi 3 Hz. Filtrační elyt byl v pořádku, tak jsem nejprve podezíral zemní smyčku způsobenou jeho maticí, ale tím to nebylo. Navíc s otáčením potenciometru hlasitosti tato rostla jen pomalu a nf vstup nebyl příliš citlivý. Nakonec jsem objevil rozpadlý odpor 300 ohm z potenciometru hlasitosti na zem. Po výměně bylo vše v pořádku. Díky důkladnému vyčištění kontaktů fungují i tónové korekce a rejstříky a rádio má velice příjemný přednes s mohutnými basy. Právě podání hloubek nejvíce utrpí zmíněnou oxidací kontaktů. Magické oko je v super stavu.
Vf část fungovala napoprvé, ale AM stanice hrají na dvou místech stupnice, těsně vedle sebe. Předpokládal jsem rozladění mf části, tak jsem provedl sladění, při kterém každý mf obvod správně reagoval na ladění, ale přesto se náprava nedostavila. Zatím jsem se tím dále nezabýval. Na AM rozsazích je rádio jinak slušně citlivé. Na FM hraje velmi pěkně na zrcadlových kmitočtech, pokus o přeladění na CCIR se opět nepovedl, potřeboval bych na to čítač, který by zvládl tak velký kmitočet. Oscilátor jsem tedy nechal v původním OIRT, jen vstup jsem upravil, aby se zlepšila citlivost. Rádio teď hraje běžné stanice jen na interní dipól.
Panu Paškovi za něj děkuji.

Do mé sbírky toto rádio moc nezapadá, důvod, proč jsem jej chtěl, je ten, že Echo bylo první lampové rádio, co jsem slyšel hrát. Provedení bylo stejné, jako mám teď já.


V roce 2022 jsem dostal na opravu další kus, opět staršího provedení s indikátory korekcí. Bylo potřeba opravit standardní věci - vyměnit svitky a kabeláž u trafa, vyčistit přepínače, sundat buben z ladicího kondenzátoru a protáhnout vrtákem jeho otvor, rozhýbat spojky přepínače náhonu ladění, vyměnit ECC85, která bývá většinou slabá, a celé rádio sladit. Potenciometry korekcí byly v obzvlášť mizerném stavu, uvolnily se i vývody dráhy a neměly kontakt. VKV jednotku jsem přeladil na 88 - 100 MHz podle návodu z časopisu Radiojournal a odměnila se dobrou funkcí. Reprodukci kazilo drnčení, které způsobovala tlačítka korekcí rezonující o ozdobnou hliníkovou lištu. Vzhledově bylo rádio jako nové.

2. kus od p. Pašky:

Kus na opravu v roce 2022: